Pianino ir fortepijono priežiūra

 

Dėmesio vertus ar brangius instrumentus verta tinkamai prižiūrėti, nes taip pailginamas jų eksploatavimo laikas. Vienas iš svarbiausių išorės veiksnių - santykinės drėgmės ir temperatūros pastovumas. Instrumentas tarsi „gyvas“ daiktas reaguoja į klimato pokyčius, natūraliai atsirandančius keičiantis metų laikams. To išvengti neįmanoma, bet galima papildomai imtis priemonių, tokių kaip patalpos drėkinimas, šildymas ar drėgmės surinkimas, jei šie parametrai viršija rekomenduojamas instrumento laikymo normas arba jų nepasiekia: santykinė drėgmė 40 - 75 %, temperatūra 16 - 24 C⁰. Geriausias drėkinimo ar drėgmės surinkimo būdas – elektrinis drėkintuvas ar drėgmės surinkėjas, nes visi kiti būdai - vandens indai, drėgmės surinkimo maišeliai ir kt. veikia pakankamai ribotai, labiau simboliškai.

 

Prižiūrimas fortepijonas/pianinas yra tas – kuris reguliariai derinamas reguliuojamas ir intonuojamas. Dažnumas be jokios abejonės priklauso nuo instrumento paskirties, kokybės, sąlygų ir eksploatavimo intensyvumo. Dažniausiai koncertinis derinamas prieš kiekvieną koncertą, aukštosios mokyklos – kas 3 savaites, muzikos mokyklos – kas 3 mėnesius, o privačiuose namuose – kasmet, patartina panašiu metų laiku. Pasitaiko ir išimčių, kai geromis sąlygomis laikomo ir nedaug naudojamo instrumento derėjimo paklaida net ir po kelių metų būna nedidelė. Metų laikas derinimui nėra svarbus, išskyrus pereinamuosius laikotarpius, kai prasideda ir baigiasi šildymo sezonas, žiemos speigai ar vidurvasario karščiai. Reguliavimas ir intonavimas atliekamas gerokai rečiau –  kartą per 10 metų (išimtis - koncertiniai fortepijonai).

 

Instrumento paviršiaus švarai taip pat reikia dėmesio, ypač jei jis juodas poliruotas. Rekomenduoju dulkes ir pirštų antspaudus valyti specialia mikro-plaušų šluoste. Jei paviršius itin nešvarus, galima papurkšti specialiomis instrumentų poliravimo priemonėmis, bet ne vandeniu. Nenaudojamą instrumentą geriau uždaryti ar net uždengti, kad nepridulkėtų, nes dulkes iš mechanikos ar tarp stygų galės išvalyti tik specialistas. Faneruotus paviršius reikia ypač saugoti nuo tiesioginių kontaktų su vandeniu ir karštų daiktų (pvz.: puodelių su karštu gėrimu, žvakių). Nuo drėgmės medžio lukštas gali atšokti, o nuo karščio - negrįžtamai pašviesėti beico tonas.

 

Venkite instrumentą statyti šalia šilumos šaltinių (židinių, radiatorių, kaitrinių lempų) ar skersvėjų. Jei namuose šildomos grindys, verta pasitiesti šilumai nepralaidų kilimą. Laikantis rekomendacijų instrumentai tarnaus ilgiau ir bus gražesni.

 

Anekdotas:

- Kada geriausia derinti fortepijoną? - klausia klientas fortepijono derintojo.

- Kai žmona viena namie. - atsako jis.