Patarimai perkantiems naudotą pianiną

 

Dažnai klientai skambina prašydami pagalbos išsirinkti instrumentą. Iš tiesų skelbimų portaluose internete yra daugybė skelbimų apie parduodamus įvairių kategorijų instrumentus, tačiau anaiptol ne visi jie vertingi. Labai retai skelbimuose siūlomi instrumentai yra puikiai veikiantys, tačiau ne tai svarbiausia renkantis. Svarbu atskirti potencialų nuo „pavargusio“, nes atstatyti mechanikos parametrus yra įprastas darbas, užtrunkantis nuo kelių iki keliolikos valandų. Žinoma, išsamiai apžiūrėti ir patikimai įvertinti gali tik specialistas, tačiau yra keletas svarbių dalykų, kuriuos atpažinti tikrai nesunku:

  • Atsidarius viršutinį dangtį galima atskirti mechanikos tipą. Jei matosi plaktukai – tai šiuolaikinė mechanika, jei juos iš viršaus užstoja mechanikos tvirtinimo lenta – tai senovinė mechanika, skaičiuojanti 100 ir daugiau metų. Tokio pianino pirkti nerekomenduoju dėl šiek tiek kitokio veikimo principo ir mechanikos medžiagų nusidėvėjimo. Nebent klientui svarbiausia jo antikvarinė išvaizda.
  • Klaviatūros gylio ir aukščio parametrai yra labai svarbūs mechanikos veikimui. Nelygią klaviatūrą galima atpažinti pažvelgus į ją iš priekio (tuomet klavišai yra akivaizdžiai ne viename aukštyje) ir paspaudus 3-5 gretimus tos pačios spalvos klavišus (tuomet vieni klavišai pasispaudžia giliau, nei greta esantys). Dažniausiai klaviatūra išsibalansuoja dėl kandžių suėstų medžiagų po ja, todėl tikėtina, jog mechanikos audinius jos taip pat „ragavo“. Pakeitus medžiagas klaviatūros ir mechanikos parametrus galima atstatyti, tačiau tai jau papildomos kliento išlaidos.
  • Vieniems klientams labiau patinka minkštas ir švelnus, kitiems ryškus ir konkretus garsas. Bet kuriuo atveju stygos ir rezonansinė deka turėtų skambėti švariai. Jei stipriai paspaudus pavienius garsus ar akordus girdisi zirzimas ar rezonansas, gali būti, kad yra atsivyniojusių bosinių stygų arba atsiklijavusi, trūkusi rezonansinė deka. Kartais be pilnos akustikos restauracijos defektų sutvarkyti būtų neįmanoma.
  • Nusidėvėjusią mechaniką galima atskirti iš plaktukų viršūnėse esančių gilių ir ilgų įspaudų nuo stygų. Tuomet plaktukas yra nebe ovalios, o plokščios formos. Taip pat dažnai juntamas klavišų ir pedalų klibėjimas, o grojant gali girdėtis klapsėjimas mechanikoje.